Bądź eko

Dwutlenek węgla w atmosferze nie stanowi bezpośredniego zagrożenia - dopóki jego nadmierna emisja nie naruszy równowagi biologicznej. Według ONZ Polska zajmuje 49. miejsce na liście państw według emisji dwutlenku węgla na jednego mieszkańca. Gdyby każdy z nas ograniczył ilość świecących diod i zegarków o połowę, w skali kraju emisję CO2 zredukowalibyśmy aż o milion ton!

Obudowę urządzeń Energy Saver wyprodukowano z ekologicznych materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Nie musisz uczestniczyć w protestach i przywiązywać się do drzewa, żeby pomóc przyrodzie. Poniżej znajdziesz kilka prostych rad, jak być bardziej świadomym ekologicznie obywatelem świata.

Puszka jest passé:

w ciągu roku Polacy zużywają 400 mln puszek aluminiowych. Puszka może być wprawdzie przetwarzana nieskończenie wiele razy, jednak nie ma niemal nic wspólnego z ekologią. Najmniej szkodliwe dla środowiska są butelki ze szkła.

Kropelka do kropelki:

unikaj nieszczelności kranów i spłuczki - jeden lekko kapiący kran to strata ok. 36 litrów czystej wody na dobę, a nieszczelna spłuczka w toalecie - ok. 720 litrów (rocznie 260 m3).

Zachowaj zimną krew:

jeśli obniżysz temperaturę w swoim mieszkaniu tylko o 1 °C, ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg na rok.

Spamerom dziękujemy:

spamy pochłaniają rocznie ponad 33 mld kWh - przez to do atmosfery trafia ponad 17 mln CO2.

Olej w głowie, nie w rzece:

1 litr zużytego oleju silnikowego jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.

Żywność żywności nierówna:

certyfikowana jest "żywność ekologiczna", "zdrowa żywność" to chwyt marketingowy, który nie zawsze ma coś wspólnego z ekologią.

Oddaj termometr w dobre ręce:

rtęć z jednego termometru rtęciowego może zanieczyścić 4,5-hektarowe jezioro. Kup termometr elektroniczny lub wskaźnikowy, a rtęciowy oddaj do apteki (za wyrzucenie termometru rtęciowego do śmieci lub w lesie grozi kara grzywny do 5.000 zł).

Więcej informacji: www.wwf.pl/dobryklimat

Powrót

Copyright © 2009 ENAN