Drapak dla kota

drapak dla kota

Koty potrzebują naciągać swoje przednie łapy, ostrzyć i trenować pazury wszczepiając je w coś i wyciągając. Do wszystkich tych kocich działań posłuży drapak dla kota. O tym, czy drapak będzie spełniał swoje role, czy nie, decyduje tylko jeden czynnik – nasz kot.

Jeśli zamontujemy piękny drapak, a kot ani na niego nie spojrzy, albo użyje go tylko jeden, jedyny raz – może się okazać, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Dobrze by było, aby kuweta dla kota była nieopodal drapaka.

Jak zatem sprawić, by drapak dla kota dawał kotu radość i służył do trenowania pazurów i łap oraz odstresowywał naszego przyjaciela, zgodnie z przeznaczeniem.

Kup najlepszą kuwetę dla kota w sklepie zoologicznym

Gdzie drapie kot?

Dobrze jest obserwować mruczka zanim pójdziemy szukać dla niego drapaka. Są miejsca w domu, w których kot szczególnie lubi haczyć swoje pazury. Mogą to być niektóre narożniki ścian, bądź dywaniki, wybrane meble, lub inne przedmioty. Skoro nasz kotek upodobał sobie narożnik ściany w przedpokoju, sensownie jest właśnie tam zamontować elegancki drapak. Jeśli zaś kot już wybrał wielki fotel wypoczynkowy, drapak możemy postawić właśnie w jego pobliżu.

jaki wybrać drapak dla kota

Rodzaje drapaków

Drapak dla kota może być pionowy lub poziomy. Najlepiej jak jest wykonany z materiałów naturalnych, gdyż strzępy z drapaka pozostaną za pazurami naszego kotka, które on później będzie usuwał swoim języczkiem i połykał. Przeważnie drapak dla kota jest wykonany ze sznurka lnianego bądź konopnego nawiniętego na rurę. Czasami ten sznurek się luzuje, bądź odkleja i kot ma kłopot z uwolnieniem się i może nawet się zranić. Istnieją też mniej lub bardziej artystyczne drapaki z drewna. Bardzo łatwo i przyjemnie można też wykonać drapak samodzielnie. Wystarczy podczas wycieczki do parku znaleźć kawałek dobrze obsuszonego grubego kostura, przynieść do domu, przymocować go do podstawy, oczyścić i oszlifować np papierem ściernym i drapak gotowy. Koty, uwielbiają wąchać, drapać, gryźć i bawić się drewnem. Uwielbiają się też wspinać i spacerować po gałęziach. Wiadomo, są cały czas w naturze i o tym nie zapomniały, w przeciwieństwie do niektórych ludzi. Przy odrobinie wyobraźni i użyciu paru prostych narzędzi możemy rozbudować gałęziowy drapak do fascynującej drabinki z platformami i do całego placu zabaw dla naszego kota.

Odstresowywacz

Oprócz swojej oczywistej funkcji – drapania,  drapak dla kotów ma jeszcze funkcję odstresowania. Zwierzęta czują emocje, ale ich nie przechowują i nie gromadzą w ciele, tak jak to potrafią niestety robić ludzie, co jak wiadomo nie służy zdrowiu. Gdy kot dozna strachu, bądź złości, zrzuca nadmiar emocji potrząsając głową, bądź właśnie wyżywając się na drapaku. Czasem nawet atak zbyt wylewnej czułości ze strony zakochanej pani domu, może zostać wyemitowany przez kota poprzez pazury na drapak. Tak odstresowany kotek, już po chwili jest znowu zrelaksowany, radosny, zasypia bez problemu i czuje się dobrze. Może stanowić dla nas – zachwyconych obserwatorów i wiecznych uczniów nieskończone źródło spokoju, a także afirmacji i akceptacji życia.

CategoriesBez kategorii