Jak reagować, gdy własny psiak posiada babeszjozę?

Babeszjoza u psiaka – sygnały oraz okoliczności choroby, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza jest nierzadko będącą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Skoro więc zdarza nam się kierować naszego psa na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy znać kiedy zidentyfikować jej symptomy. Wcześnie zdiagnozowana babeszjoza jest rzeczywista do całkowitego uleczenia. Niestety nie leczona może doprowadzić zaś do śmierci zwierzęcia.

Podstawy oraz sygnały przypadłości

Babeszjoza zagraża psiakom w jakimkolwiek wieku, ale wielce skłonne są pieski niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Wzmożone zagrożenie zarażenia się dotyczy też psiaków ras: greyhound i pitbull. Choroba owa nazywana jest również piroplazmozą i dodatkowo zagraża naszym czworonożnym przyjaciołom niestety nie wyłącznie podczas lata. Jeśli temperatura na polu przewyższa 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Regularnie jednakże do zarażeń dochodzi wiosną tudzież wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi czworonoga i także przeżyje w nim więcej aniżeli dzień, choroba jest podana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozpowszechniać. W trakcie istnienia owego procesu regularnie dochodzi do groźnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wynika to zatem z walki układu odpornościowego z pierwotniakiem inicjującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Czołowe przejawy choroby pojawić się mogą zaledwie po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, przemiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Dodatkowymi znakami niestety nie leczonej dolegliwości mogą być takie problemy jak: zwiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli dodatkowo dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, natomiast nieodwołalnie, niestety ze śmiercią psa.
złóż zamówienie na legowiska dla psów https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najefektywniej przyuważyć babeszjozę poprzez zrobienie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za dolegliwość, możemy posiadać pewność co do zbadania. W niektórych przypadkach szkodniki mogą nie być od razu widoczne oraz konieczne jest pobranie większej ilości próbek krwi oraz przeprowadzenie kolejnych badań.

Babeszjoza u pieska: w jaki sposób leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie proste. Niestety nie funkcjonuje bowiem poszczególny specyfik, który z prostotą pokonałby tę przypadłość. Leczenie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, i sterydów. Nadarza się również, iż w wyniku utraty czerwonych krwinek konieczna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Najciekawsze wskazywania są wtedy, jak infekcja zostanie stwierdzona jeszcze dopóki dojdzie do sporego ubytku czerwonych krwinek.

CategoriesBez kategorii